Uyutarak Endoskopi Hakkında

Endoskopi içi boş organların içinin incelenmesi demektir.Bu işlem için kullanılan cihazlara endoskop adı verilir.Endoskoplar  incelenen organın içini gösterebilmek için  içerideki uçlarında kuvvetli bir ışık kaynağı ve görüntü almayı sağlayan kameraya sahiptirler.

İncelenen organa göre endoskopik tetkikler farklı şekilde sınıflandırılırlar.Akciğerler için yapılan endoskopiye bronkoskopi, yemek borusu-mide-duodenum için olana gastroskopi, kalın bağırsak için yapılana kolonoskopi, mesane için yapılırsa sistoskopi ve kalın bağırsağın son 30cm’si için olana da rektoskopi denir.Endoskopik işlemlerden sindirim sistemi için olaylar sırasıyla gastroskopi, rektoskopi, rektosigmoidoskopi, kolonoskopi uygulamalarıdır.

Bu müdahaleler çoğu yerde ve çoğu zaman sedasyon dediğimiz uyutucu ilaçlar kullanılmadan yapıldığından hastalar ciddi zorluk yaşamakta ve özellikle psikolojik travmaya uğramaktadırlar.

Oysa endoskopi hemşiresi ile birlikte ve damar içi ilaçlar kullanılarak sedasyon sağlandığında, endoskopi  hem hasta tarafından hiç fark edilmemekte hem de hasta evindeki gece uykusu gibi ortamdan kopuk olduğundan endoskopist  işlemi  telaş etmeksizin rahatça tamamlayabilmektedir. Endoskopide uyguladığımız sedasyon hastaya damar yolu ile  bazı ilaçların verilmesi ile sağlanmakta olup bu olay narkoz yani anestezi işlemi değildir.

Sedasyondan  kısa bir süre sonra hastalar bir refakatçi eşliğinde evlerine yürüyerek dahi gidebilmektedirler. Sindirim sistemi endoskopik incelemelerinde kullandığımız damar içi ilaçlar hastaların yapılan endoskopik incelemeyi hatırlamalarını imkansız hale getirdiğinden, birçok hastamız tetkik sonrasında kendilerine endoskopik inceleme yapılmadığını iddia etmektedir.

Bu nedenle hastalarımızı tetkikten sonraki dönemde kendilerine endoskopi yapıldığına inandırabilmek amacıyla   hasta refakatçilerini de işlem boyunca endoskopi odasında tutmaktayız.

Ülkemizde Gastroenterolojik Endoskopik işlem ve müdahaleler gastroenteroloji ihtisası yapmamış bir çok hekim tarafından, konunun uzmanı olan gastroenterologlara kıyasla daha ucuz bedeller karşılığında yapılmaktadır.Bu nedenle endoskopi ve kolonoskopi gibi tetkiklere aday olduğunuz zaman , alacağınız uzmanlık hizmetini sadece maliyetine göre tercih etmeniz halinde size sunulacak tıp hizmetinin doğruluk ve bilimselliğinin azalabileceğini unutmayınız